دربهای اتوماتیک

سازه ی هوشمندی که در ورودی ساختمان ها و اماکن مختلف استفاده می شود. دارای دو قسمت اصلی می باشد . قسمت محرک آن که همان اپراتور درب می باشد و بسته به کاربرد آن تنوع بالایی دارد، قسمت دوم آن لت درب می باشد که از فریم با ابعاد و مشخصات گوناگونی تشکیل شده است . دربهای اتوماتیک ایران اتوماتیک دُر از لحاظ تنوع محصول، سطح وسیعی از دربهای اتوماتیک موجود در مارکتهای بین المللی را شامل می شود و از لحاظ کیفیت مطابق با استانداردهای روز دنیا می باشد.

در بسیاری از ساختمان‌ها دربها خودشان به طور خودکار باز و سپس بسته می‌شوند. دربهای اتوماتیک معمولا در سوپر مارکت‌ها، هتل‌ها، نمایندگی‌های ماشین، دفاتر عمومی، بیمارستان‌ها و... به کار گرفته می‌شوند. دربهای اتوماتیک را می‌توان در قیمت‌های مناسبی تهیه کرد.

دربهای اتوماتیک دسترسی راحت

دربهای اتوماتیک دسترسی راحت را برای همه به ارمغان می‌آورند

فشردن دستگیرۀ در، یا چرخاندن آن، هل دادن یا کشیدن در و سپس بستن در بعد از ورود، همۀ این کارها می‌توانند آزاردهنده باشند. از طرف دیگر مردم معمولا فراموش می‌کنند در را پشت سرشان ببندند. همچنین برای افرادی مانند معلولان، کودکان، سالمندان، کسانی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند و... باز کردن و بستن درها بسیار سخت و در مواردی غیر ممکن است. دربهای اتوماتیک ورود آسان را برای همۀ افراد تضمین می‌کنند. اتفاقی که بسیار مورد اقبال قرار می‌گیرد و حتی در مواردی وجودشان کاملا ضروری قلمداد می‌شود.

مکان هایی که دربهای اتوماتیک در ارجحیت هستند

دربهای اتوماتیک، امکان دسترسی و عبور و مرور آسان و بدون مانع را فراهم می‌کنند. می‌توان گفت استفاده از دربهای اتوماتیک در ساختمان‌های پر عبور و مرور از مهم‌ترین کاربردهای این درها است. در قسمت‌هایی از ساختمان‌ها استفاده از دربهای اتوماتیک استانداردی ضروری به شمار می‌رود:

• سلامت / بهداشت: در قسمت‌های مربوط به سلامتی، دربهای اتوماتیک بهداشتی‌ترین گزینه برای عبور و مرور بیماران، پزشکان، عیادت کنندگان و... هستند. به این ترتیب دیگر نیازی نیست افراد از دستشان برای باز و بسته کردن درها استفاده کنند و در نتیجه انتقال جرم و میکروب کاهش خوبی می‌یابد.

• هتل‌ها و رستوان‌ها: یک ورود راحت و با اعتبار (با پرستیژ) اولین خوشامد گویی به میهمانان در یک هتل محسوب می‌شود. همچنین وجود دربهای اتوماتیک برای آشپزخانه و دیگر مکان‌ها به کارمندان و خدمه کمک می‌کند عبور و مرور آسان و بهداشتی‌ای داشته باشند.

• صنایع خرده فروش: دربهای اتوماتیک دسترسی را برای مشتریان آسان می‌کنند و اعتبار و پرستیژ را هم حفظ می‌کنند. استفاده از دربهای اتوماتیک باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی هم می‌شود. زیرا فقط در مواقع لزوم باز می‌شوند و خودشان هم سریع بسته می‌شوند و به این ترتیب سرما و گرمای محیط درون را هدر نمی‌دهند.

• ساختمان‌های عمومی: امروزه در قوانین مربوط به ساختمان‌های عمومی، استفاده از دربهای بدون مانع امری لازم قلمداد می‌شود. دربهای اتوماتیک انتخابی بسیار مناسب، امن و راحت برای ساختمان‌های عمومی به شمار می‌روند.

انواع دربهای اتوماتیک

دربهای اتوماتیک الاکلنگی :

(دری که از هر دو طرف می‌تواند باز شود) این دربها معمولا در ساختمان‌های اداری، مکان‌های تجاری، هتل‌ها و دیگر اماکن که معمولا عبور و مرور مشتری‌ها را در خود دارند،استفاده می‌شوند تا دسترسی و راحتی را در اولویت قرار دهند. مکانیزم اکثر این نوع از دربهای اتوماتیک به این شکل است که دو درب کنار هم، در جهت مخالف یکدیگر حرکت می‌کنند و فضایی مناسب جهت ورود چند نفر به طور همزمان را ایجاد می‌کنند.دربهای اتوماتیک نوسانی:

این دربها به جای این که کشیده شوند، به درون یا بیرون باز می‌شوند مانند درهای لولایی قدیمی. این نوع به خاطر انطباق‌پذیری بالا استفاده می‌شود. برای این درها می‌توان مواد ساختنی سنگینی انتخاب کرد تا از عبور و مرور گرما جلوگیری شود. همچنین در این نوع شما می‌توانید بسته به نیازتان از انواع سیستم‌های امنیتی بهرمند شوید.دربهای اتوماتیک تاشو:

هنگامی که با یک فضای فشرده روبرو هستید، دربهای اتوماتیک بهترین گزینه می‌باشند. این درها دو قسمت دارند، یکی از آنها به راحتی می‌چرخد و قسمت دیگر می‌تواند سر بخورد. این در با گرفتن کم‌ترین جا بیشترین ورودی را ایجاد می‌کند.دربهای اتوماتیک چرخشی:

استفاده از این مدل در برای صرفه‌جویی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی، به خصوص در نواحی سرد توصیه می‌شود. درهای چرخشی هیچ‌گاه به طور کامل باز نمی‌شوند، همین موضوع باعث می‌شود گرما امکان خروج از ساختمان را کم‌تر پیدا کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از این درها این است که چند نفر همزمان می‌توانند وارد و خارج شوند. این دربهای چرخشی می‌توانند از 2یا3 یا 4 قسمت تشکیل شوند که معمولا از شیشه ساخته شده‌اند.اجزای تشکیل‌دهندۀ دربهای اتوماتیک

سیستم‌های اتصالات کشویی مخصوصی دربهای اتوماتیک را می‌سازند. این سیستم‌های اتصالات کشویی خودکار از اجزای زیر ساخته شده‌اند:

دستگاه فعال‌سازی:

این دستگاه در واقع ردیابی است که فرمان "باز" را ثبت می‌کند و آن را به واحد کنترل در انتقال می‌دهد. ردیاب‌ها به صورت دستی (مانند پدهای لمسی، دکمه‌ و سوئیچ و کنترل از راه دور) و به صورت اتوماتیک (مانند ردیاب‌های حرکتی، سنسورها، موانع فوتوالکتریک یا دیجیتال و...) موجود هستند. برای راحتی معمولا چند نوع ردیاب به طور همزمان روی دربهای اتوماتیک نصب می‌شوند.

واحد کنترل:

این قسمت در واقع مغز سیتم به شمار می‌رود. این قسمت به طور معمول شامل سوئیچ‌های تایمر، تنظیمات سرعت باز شدن، زوایا و مدت زمان باز ماندن در، و در صورتی که به دنبال امنیت بیشتری باشید، گزینه‌هایی مانند بازرسی ویدئویی و... می‌باشد.

راندن: این قسمت از دربهای اتوماتیک از نیروی موتور برای باز کردن در استفاده می‌کند. قسمت راندن درها را باز می‌کند و سپس آنها را می‌بندد.

نوارهای حسگر:

این نوارهای حسگر با بررسی لبه‌های در میان حضور را ردیابی می‌کنند. چنانچه تهدیدی از برخورد در با فرد یا شیئی باشد، فورا حرکت در را متوقف می‌کنند.

محافظت در برابر آتش

استفاده از دربهای اتوماتیک مخصوص در ساختمان، راه خوبی برای حفاظت در برابر آتش نیز می‌باشد. این درها از سیستم‌های امنیتی پیچیده و پیشرفته‌ای برخوردار می‌باشند. چنانچه دود زیاد شود یا سنسورها وجود آتش را گزارش دهند، درها به طور کامل و محکم بسته می‌شوند و به این ترتیب آتش و دود نمی‌تواند به سرعت گسترش یابد.

تعمیر و نگهداری و بازرسی دربهای اتوماتیک

طبق قوانین ساخت و برای اعمال استانداردها، باید این درها توسط نیروی فنی و متخصص در ساختمان قرار گیرند. البته غیر از راه‌اندازی اولیه، به طور سالیانه و همچنین در مواقع نیاز (مثلا اگر کاربری ساختمان عوض شود) هم باید متخصص در را بررسی کند.

علاوه بر مورد بالا، نگهداری و مراقبت‌های دیگری هم توصیه می‌شود. به عنوان مثال بهتر است دو بار در سال دربهای اتوماتیک را در راه‌های فرار و نجات بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید.

کنترل مرکزی و نظارت از طریق شبکه

دربهای اتوماتیک معمولا با سیستم‌های ساختمان مانند سیستم راه نجات، سیستم کنترل دسترسی و سیستم‌های دیگر تشکیل شبکه می‌دهند. این موضوع امکان کنترل و نظارت مرکزی به همۀ آنها را فراهم می‌کند و به این ترتیب کارایی مدیریت تاسیسات را افزایش می‌دهد.

شاید دوست داشته باشید راجع به موضوعات زیر هم بخوانید:

قیمت درب اتوماتیک

اپراتور درب اتوماتیک

یراق آلات درب اتوماتیک

نمایندگی درب اتوماتیک

منابع

منبع اول

منبع دوم

منبع سوم

مقالات مرتبط

موتور درب سکشنال
موتور درب سکشنال

موتور درب سکشنال یا همان درب زیر سقفی یکی از درب هایی است که امروزه بسیار در محصولات ساختمانی جای گرفته و مشتریان زیادی دارد.

1398/11/6

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.