درب چشمی

در بسیاری از ساختمان ها این انتظار می رود که درب ها به طور خودکار باز و سپس بسته شوند. در سوپرمارکت ها، هتل ها، و نمایندگی های فروش اتومبیل ها و همچنین در دفاتر عمومی و بیمارستان ها، از درب های چشمی یا اتوماتیک به عنوان ورودی های راحت و قابل دسترس استفاده می شود. علاوه بر این، آن ها می توانند با هزینه ای مناسب و منطقی بازسازی و یا تعمیر شوند.

درب های چشمی امکان دسترسی راحت را برای همه فراهم می کنند

استفاده از درب های چشمی در هتل ها بسیار محبوب است.

فشار دادن یا چرخاندن دستگیره درها، کشیدن یا هل دادن درها پس از گذرکردن از آنها، همگی می توانند در بعضی از مواقع اذیت کننده باشند. مردم گاهاً فراموش می کنند که درب ها را پشت سرشان ببندند و برای برخی از افراد به عنوان مثال: استفاده کنندگان از صندلی چرخدار (ویلچر)، کودکان، افراد مسن یا معلولین این کار تا حدودی ناممکن است.

درب چشمی به افراد ناتوان این اجازه را می دهد تا بتوانند از محل های ورود و خروج و گذرگاه های ساختمان ها عبور کنند. آن ها همینطور برای ساختمان هایی که طبقه های وسیعی دارند نیز مناسب هستند.

درب های چشمی(اتوماتیک) - ساده ، مفید و بی خطر

درب های چشمی درکدام بخش ها ترجیح داده می شوندهم اکنون درب چشمی در بخش های زیر به عنوان یک استاندارد تلقی می شوند:

سلامتی/بهداشت: در بخش بهداشت، درب های چشمی به عنوان سیستمی سالم و بهداشتی برای بازدید کنندگان، بیماران، پزشکان، پرستاران که از درب ها عبور می کنند به حساب می آید. آنها دیگر نیازی به باز و بسته کردن درها به صورت دستی ندارند و همزمان از پخش شدن میکروب ها به روی دستشان نیز اجتناب می کنند.

هتل ها و غذاخوری ها: یک ورودی آبرومند و راحت در بسیاری از هتل ها، اولین استقبال از میهمانان به شمار می آید. دسترسی خودکار به آشپزخانه و دیگر قسمت ها، کارکنان مهمان نواز را قادر می سازد تا با خیال راحت و ایمنی کامل وظایف خود را انجام دهند و سرویس دهی خوبی به میهمانانشان داشته باشند. در این بخش همچنین دسترسی راحت، امنیت، و بهداشت نیز به عنوان مزایای درب های چشمی نام برده می شوند.

صنعت خرده فروشی: سیستم های درب چشمی یا اتوماتیک، مشتری ها را به سمت کسب و کار ها هدایت می کنند و به عنوان نقطه دستیابی آبرومد، راحت و آسان به کار می روند. آن ها یک محیط دوستانه و و جذاب را برای مراجعه خریداران مهیا می کنند. این گونه درب ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شوند زیرا تنها در مواقع ضروری و مورد نیاز باز هستند و تاثیر گرما و سرمای محیط بیرون بر محیط داخل ساختمان را به حداقل میرساند.

ساختمان های عمومی: فراهم آوردن امکانات لازم برای دسترسی افراد معلول و ناتوان به ساختمان های عمومی یک قانون تلقی می شود. از این رو، دربهای اتوماتیک چشمی یک راه حل کارآمد و مفید در این بخش به حساب می آیند.

انواع درب های چشمی (اتوماتیک)

درب های چشمی برای هر نوع مکانی موجود هستند، چه کوچک چه بزرگ، چه سنگین چه سبک. علاوه بر این، هرگونه طراحی که تصور کنید نیز دارا می باشند: تمام شیشه، دارای قاب، چوبی، آلومینیومی یا فولادی و…

درب های کشویی (اسلایدینگ)درب های لولایی (سویینگینگ)درب های گرد (چرخشی-رولینگ)درب های جمع شونده (بی-فولد)قسمت های مختلف درب های چشمی

دستگاه فعالسازی:

به عنوان آشکارساز به کار می رود و فرمان باز شدن را به واحد کنترل درب می فرستد. آشکارساز های مختلفی اعم از دستی (مانند پد لمسی، کنترلر از راه دور، دکمه و کلید) و خودکار (مثل سنسور حرکتی، سنسور های فتو الکتریکی و دیجیتالی و... تشخیص موانع) وجود دارد. به دلایلی از جمله راحتی، آشکارساز های مختلفی در هر مکانی به درب های چشمی (اتوماتیک) متصل می شوند.

واحد کنترل:

این قسمت، مغز سیستم درب است که شامل تایمر باز و بسته بودن ، تنظیمات سرعت حرکت ، فضای خالی بین قسمت های مختلف درب می باشد.

محرک: بخش محرک از نیروی موتور برای باز کردن درب استفاده می کند. قسمت محرک درب، باعث باز و بسته شدن آن می شود.

نوارهای حسگر:

نوار های حسگر (آشکارساز های حضور) مسیر انتهای درب و لبه های آن را کنترل می کنند. اگر تهدیدی در مسیر بسته شدن درب باشد یا حرکت آن موجب برخورد به شخص یا وسیله ای شود، این نوارها فورا موجب توقف درب می شوند.

دستگاه های حفاظتی

اپراتور نصب درب های چشمی یا خودکار از نظر قانونی موظف است تا حرکات باز و بسته شدن درب و دیگر موارد خطر آفرین وابسته به آن را ایمن سازی کند. در برخی از موارد، نظارت بر لبه های اصلی بسته شدن درب کافی است. اما در شرایط خاص (به عنوان مثال ساختمان هایی که عمدتا توسط افراد مسن، افراد دارای تحرک محدود و یا کودکان کوچک مورد استفاده قرار می گیرند) باید کل منطقه درب ایمن شود. بسیاری از سیستم های درب قدیمی هم با طیف وسیعی از دستگاه های ایمنی قابل بازسازی هستند.

عناصر اصلی در ایمن سازی مناطق خطر آفرین درب ها که باید ایمن سازی بشوند عبارتند از:

استفاده از سنسورها برای جلوگیری از برخورد و ضربه شدید، بریدن و... هنگام باز و بسته شدن

رعایت فاصله های مطمئنه به منظور جلوگیری از برخورد و قطع شدن

محدودیت نیروی وارده درب

نیاز به امنیت بالا در سنسورهای کنترل درب و سنسورهای "سطح کارایی c" برای درب های استاندارد و "سطح عملکرد d" برای مسیرهای فرار و نجات (مطابق با استاندارد EN ISO 13849-1)

تعمیر، نگهداری و بازرسی

مطابق با قوانین و ضوابط، درب های چشمی (اتوماتیک) الزاما باید توسط یک متخصص تحت بازرسی فنی و ایمنی قرار بگیرند. این امر در مورد راه اندازی اولیه و سپس بازدید حداقل یکبار در سال و درصورت نیاز بیشتر صدق می کند. علاوه بر این بازرسی، تعمیر و نگهداری درب ها نیز اجباری است و به تعداد دو بار در سال برای درب های چشمی در مسیرهای فرار و نجات توصیه می شود.

ساختمان های قابل دسترس توسط درب های چشمی

هدف از ساخت و سازهای در دسترس، برنامه ریزی و ساخت ساختمان ها و مسکن به گونه ای است که بدون هیچ کمک و محدودیتی، توسط هر کسی قابل استفاده باشد. اخیراً دسترسی آسان برای همه، حتی در خانه های مسکونی نیز رواج بیشتری پیدا کرده است. تعداد افراد مسن در جامعه به طور قابل توجهی در حال افزایش است و بسیاری از افراد می توانند و می خواهند زندگی مستقلی را در پیری انجام دهند. علاوه بر این، دسترسی آسان برای همه، می تواند مزایای بیشمار دیگری در مراحل مختلف زندگی داشته باشد. به عنوان مثال می تواند به کسانی که موقتاً به دلیل تصادف ناتوان شده اند، کسانی که کالسکه، چمدان یا کیف خرید حمل می کنند، خانواده هایی که فرزند کوچک دارند یا به طور کلی به کسانی که باز و بسته کردن درب ها با دست برایشان ناخوشایند، سخت و غیرممکن است، کمک شایانی بکند و این همان مقصودی است که درب های چشمی خودکار برایشان طراحی شده اند تا برای کاربر راحتی هرچه بیشتر را به ارمغان بیاورند.منابع :

منبع اول

منبع دومشاید دوست داشته باشید موضوعات زیر را هم بخوانید:

اپراتور درب اسلایدینگ

اپراتور درب کشویی

اپراتور درب شیشه ای تلسکوپی

مقالات مرتبط

 دربهای اتوماتیک
دربهای اتوماتیک

در بسیاری از ساختمان‌ها دربها خودشان به طور خودکار باز و سپس بسته می‌شوند. دربهای اتوماتیک معمولا در سوپر مارکت‌ها، هتل‌ها، نمایندگی‌های ماشین، دفاتر عمومی، بیمارستان‌ها و... به کار گرفته می‌شوند. دربهای اتوماتیک را می‌توان در قیمت‌های مناسبی تهیه کرد.

1398/11/6

محصولات مرتبط

Error In Load Data For 'list' Source Command From 'userbehavior' Connection: Source 'userbehavior' Not Found

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


A task was canceled.