اپراتور درب اسلایدینگ

اپراتور درب اسلایدینگ (باز کنندۀ درب اسلایدینگ یا اپراتور درب اسلایدینگ اتوماتیک) قطعه ای است که روی در های اسلایدینگ نصب می شود و به طور خودکار در را باز می کند، و پس از کمی مکث آن را دوباره می بندد.

بیشترین استفاده و کاربرد اپراتور درب اسلایدینگ در فروشگاه های بزرگ می باشد. (فروشگاه های کوچک معمولا در های آلاکلنگی را به اسلایدینگ ترجیح می دهند.) کاربرد دیگر اپراتور درب اسلایدینگ در ساخت درب آسانسور است.

اپراتور درب اسلایدینگ ممکن است با روش های متفاوتی شروع به کار کند:

• سنسور نزدیکی: اپراتور هنگامی به کار می افتد که کسی به آن نزدیک شود.

• دکمه: اپراتور هنگامی به کار می افتد که کسی دکمۀ مربوط به آن را بفشارد. (مانند درب بسیاری از اتوبوس ها)

• کنترلگر دسترسی: اپراتور در هنگامی درب را باز می کند که سیستم کنترل دسترسی تشخیص دهد کسی باید از در عبور کند.

• کاملا خودکار: مانند آسانسورها که طبق برنامه ای مشخص باز و بسته می شوند.

سنسور های ایمنی برای اپراتور درب اسلایدینگ

برای شناسایی موانع در مسیر بسته شدن در ها می توان از سنسور استفاده کرد. ساده ترین سنسور ها دارای پرتوی نوری هستند که در سراسر چهارچوب اشعه می فرستد و اگر این اشعه ها قطع شوند وجود مانعی را شناسایی کرده و مانع از بسته شدن در می شوند. سنسور های ایمنی دیگری از جمله سنسور های مادون قرمز و رادار هم موجود هستند.

سنسور های دیگری هم وجود دارند که در صورت برخورد در با مانع عملیات برعکس باز شدن را انجام می دهند.

نحوۀ کار اپراتور درب اسلایدینگ

این مدل از اپراتور درب اتوماتیک دارای یک موتور الکتریکی می باشند که قرقره‌ای را به یک کمر بند هدایت می کنند. کمربند هم به درب وصل شده است. هنگامی که اپراتور فرمان باز کرد در را در دست اجرا دارد، موتور به وسیلۀ چرخاندن قرقره، کمربند و در نتیجه در را می کشد و آن را باز می کند. برای بستن در هم همین فرایند به صورت برعکس انجام می شود.

بررسی اجمالی اپراتور درب اسلایدینگ

• اپراتور درب اسلایدینگ از یک اپراتور همراه با یک سر (header) و یک آویز (hanger) تشکیل شده است که به قطعه های در وصل وی شوند.

• معمولا اپراتور های درب های اسلایدینگ برای پروژه هایی که مواد آن ها آلومینیوم یا چوب و حتی فراتر از آن هاست، استفاده می شوند.

• این ویژگی اپراتور درب اسلایدینگ به سازندگان درب های اسلایدینگ این امکان را می دهد که از موادی مانند فلز تو خالی، فایبر گلاس و ... هم به راحتی استفاده کنند.

انواع اپراتور درب اسلایدینگ

اپراتور درب اسلایدینگ اتوماتیک یک راه حل عالی برای پروژۀ درب اتوماتیک شما می ‌باشد. این اپراتور ها در انواع مختلفی با خصوصیت های بسیار خوبی موجود می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

اپراتور درب اسلایدینگ خطی مغناطیسی

این نوع از اپراتور درب شیشه ای یک تکنولوژی بسیار تمیز به همراه حرکتی فوق العاده ساکت و بی صدا ارائه می دهند. شما می توانید این نوع از درب ها را با ظرفیت های متفاوت تهیه کنید. از اپراتور هایی گرفته که 30 کیلوگرم وزن را در هر کدارم از دو طرف در هندل می کنند تا اپراتور هایی که این کار را برای 50 و 80 کیلوگرم انجام می دهند.

اپراتور درب اسلایدینگ باریک:این اپراتور های بسیار باریک و فشرده با اشغال کردن کم ترین جا می توانند پروژۀ نصب درب اتوماتیک اسلایدینگ شما را راه اندازی و اجرا کنند. این نوع از اپراتور درب اسلایدینگ از لحاظ زیبایی شناسی انتخاب بسیار خوبی می باشد. از مزیت دیگر آن می توان به تحمل وزن زیاد درب (تا 160 کیلوگرم) و سرعت بسیار بالای آن اشاره کرد.

اپراتور درب اسلایدینگ تجاری:

برای مکان هایی که افراد زیادی از آن ها عبور و مرور دارند، اپراتور درب اسلایدینگ می تواند بهترین انتخاب باشد. برای امور تجاری می توانید اپراتور هایی به کار ببرید که تا 90 کیلوگرم وزن در هر طرف در را هندل می کنند، حتی انواعی از آن ها تا 120 کیلو گرم هم این کار را می کنند. از آن جا که این اپراتور برای استفاده در اماکن تجاری و در نتیجه پر رفت و آمد طراحی شده است، از لحظ امنیت در سطح بالایی قرار دارد.

اپراتور درب اسلایدینگ با کارکرد سنگین (سخت و قدرتی): در سرتاسر دنیا این اپراتور ها برای استفاده در مکان های پر رفت و آمد تجاری و صنعتی به کار گرفته می شوند. این اپراتور ها در انواعی ساخته شده اند که هر کدام می توانند 150، 175 یا 200 کیلوگرم وزن را در هر طرف از در ها هندل کنند. اپراتور درب اسلایدینگ با کارکرد سنگین از لحاظ امنیت و سازگاری هم از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

اپراتور درب اسلایدینگ، به صرفه از لحاظ اقتصادی:

در بازار رقابتی این روز ها اپراتورها طوری طراحی شده اند که با بودجۀ شما بهترین سازگاری را داشته باشند. این اپراتور ها که مختص بازار رقابتی ساخته می شوند، در انواعی موجود اند که توانایی هندل کردن 70، 90 یا 100 کیلوگرم در هر طرف از دربهای اتوماتیک را دارا می باشند.

تشخیص سمت درست برای نصب اپراتور درب اسلایدینگ

برای فهمیدن این موضوع که کدام سمت در باید اپراتور درب اسلایدینگ را نصب کنید، داخل خانه یا مکانی که درب در ورودی آن قرار دارد، بایستید. توجه کنید وقتی در کشیده می شود، قسمتی از آن که در سمت شما می باشد حرکت می کند و قسمت پشت آن ثابت می ماند یا بر عکس، سمت شما ثابت می ماند و قسمت پشت آن حرکت می کند. اپراتور درب اسلایدینگ را باید در سمتی که ثابت می ماند نصب کنید. شما می توانید اپراتور درب اسلایدینگ خود را در سمت چپ یا سمت راست، هر کدام که برای شما مناسب تر می باشد، نصب کنید. زیرا اپراتور ها معمولا قابلیت این را دارند که با دستکاری جهت آن ها را به طور دلخواه تنظیم کنید.

اپراتور درب اسلایدینگ را می توانید در پایین در هم نصب کنید، زیرا ممکن است در برخی موارد نصب آن در بالای در با مانعی روبرو باشد. همچنین می توانید اپراتور درب اسلایدینگ را در دو طرف در نصب کنید. (برای در هایی که هر دو طرف آن ها حرکت می کنند) در این موقعیت کافی است دو طرف سیستم را به وسیلۀ یک دکمه به طور همزمان مدیریت کنید.

منابع

منبع اول

منبع دوم

منبع سومشاید دوست داشته باشید مقالات زیر را هم بخوانید:

اپراتور درب کشویی

اپراتور درب اتوماتیک یونیک

اپراتور درب شیشه ای تلسکوپی

اپراتور درب شیشه ای لابی

فروش اپراتور درب اتوماتیک

مقالات مرتبط