اپراتور درب کشویی (اسلایدینگ)

اپراتور درب کشویی برای شرایط مختلفی از جمله استفاده های مسکونی و ورودی های تجاری مانند اداره ها, مراکز خرید، بانک ها، بیمارستان ها، هتل ها، رستوران ها مناسب است. همچنین می توان از آن در دربهای اتوماتیک که معلولین از آن ها رفت و آمد می کنند نیز استفاده کرد

اپراتور درب کشویی برای شرایط مختلفی از جمله استفاده های مسکونی و ورودی های تجاری مانند اداره ها, مراکز خرید، بانک ها، بیمارستان ها، هتل ها، رستوران ها مناسب است. همچنین می توان از آن در دربهای اتوماتیک که معلولین از آن ها رفت و آمد می کنند نیز استفاده کرد. کنترل میکروکامپیوتری اپراتور درب کشویی دارایی قابلیت خود تعلیمی است. همچنین مکانیزم برقی درب کشویی، به نرمی کار می کند و امن و قابل اطمینان است.اپراتور درب اتوماتیک کشویی از عملکرد اصلی و فرعی، عملکرد خودکار باز و بسته شدن یا نیمه باز شدن برای رفع نیازهای مشتری بهره می برد. اپراتور درب شیشه ای کشویی، همچنین از رابط چندگانه (به عنوان مثال: اشعه فتوسل، قفل های الکتریکی، سنسور ها و....) برای دسترسی کامل به سیستم کنترل پشتیبانی می کند که باعث امنیت جان و اموالتان نیز می گردد.مزیت های اپراتور درب کشویی اتوماتیک

قابلیت اطمینان

کنترلر کامپیوتری کوچک و هوشمند: هوش درب اتوماتیک کشویی کاملاً به صورت تراشه کامپیوتری بهینه سازی شده است. تکرار فرآیند ارسال سیگنال های داخلی نیازی به کنترل انسان ندارد و حرکت باز و بسته شدن درب نیز حتی بعد از کارکرد بسیار طولانی، دقیق است. تنظیم موقعیت درب، تنظیم فاصله حرکت درب، سرعت باز و بسته شدن درب و تنظیم آن، همگی توسط اپراتور درب کشویی کنترل می شود.

ایمنی

درب بلافاصله پس از تشخیص مانع باز می شود.

وقتی که درب بسته می شود، اگر با عابر یا مانعی در میان راه آن باشد، لنگه در به صورت برعکس شروع به حرکت می کند و به سرعت باز می شود. این امر از وقوع حوادث و آسیب دیدن درب جلوگیری می کند و باعث بهبود طول عمر درب می شود.

اپراتور درب کشویی اتوماتیک از ماژول هایی با طراحی خوب بهره می برند که نصب آنان نیز آسان است. کافی است تا تمام اجزا بر روی ریل هادی به خوبی بهم بسته شوند و بعد از آن با فعال کردن منبع تغذیه برق درب اتوماتیک شروع به کار می کند.

راحتی

اگر برق قطع شود، حرکت درب متوقف می شود. با این حال مقاومت درب در برابر حرکت کم است و لنگه درب می تواند با دست باز شود.

امنیت

قسمت لغزنده درب کشویی می تواند با سیستم کنترل دسترسی مانند قفل مغناطیسی درب، دکمه خروج، سنسور مایکروویو، سنسور مادون قرمز، ریموت کنترل، و... یکپارچه و هماهنگ شود.

ویژگی های اپراتور درب کشویی اتوماتیکموتور الکتریکی اپراتور درب کشویی:

استفاده از موتور کوچک و بدون جاروبک DC با قدرت کم (عمر طولانی و نویز کم در مقایسه با موتور مجهز به جاروبک) با کاهش راندمان انتقال، سر و صدای کم، سیستم گیربکس پر سرعت و تسمه محرک. داخل موتور، دارای مدار امنیت دستگاه است تا در باز و بسته شدن مکرر، درب بتواند عمری زیاد و کارکردی بدون مشکل داشته باشد.کنترلر میکرو کامپیوتری:

کار این وسیله، دریافت سیگنال تشخیص از یک سوئیچ یا سنسور است تا موتور را به حرکت در بیاورد و موتور نیز، موجب حرکت درب در قسمت ریلی شود. کنترلر (هدایتگر) در دو نسخه با منبع تغذیه 12 و 24 ولتی عرضه می شود و نیازی به ترانسفورماتور ندارد.تسمه انتقال نیرو:

این قطعه حرکت ماژول موتور را به چرخش پیچیده دورانی تبدیل می کند. باید این نکته را هم در نظر گرفت که در این بخش از اپراتور درب کشویی، با بهره گیری از استحکام، مقاومت در برابر سایش، مواد مخصوص و وِیژه در ساخت، تسمه تایم دندانه دار و همچنین راندمان بیشتر در انتقال، درب کشویی می تواند بهتر از قبل به تنظیمات کامپیوتری اپراتور نصب شده اتکا کند.دستگاه قرقره برگردان:

ماژول تسمه به دستگاه قرقره ی برگردان که دارای مکانیزم تنظیم لرزش تسمه می باشد متصل می شود.تسمه با چرخاندن پیچ تنظیم می شودتوضیحات قسمت های دیگر اپراتور درب کشویی اتوماتیک در عکس بالا:

نقطه توقف (End Stop): محل باز و بسته شدن درب و مکان توقف پایانی حرکت درب ها. ارتفاع پنل درب می تواند با تنظیم پیچ نشان داده شده کم یا زیاد شود.

اسکلت یا چهارچوب اپراتور درب کشویی (Hanger): این وسیله از افتادن درب جلوگیری می کند.

قرقره برگردان (Return Pulley): در قسمت قبل تر توضیح داده شد.

ترمینال یا پایانه اتصال (Connection Terminal): محل اتصال به برق می باشد و کلید خاموش/روشن اپراتور درب کشویی در این محل قرار دارد.

اتصال کننده تسمه (Belt Connector): این وسیله تسمه دو انتهای تسمه را به آویز اپراتور یعنی همان اسکلت و چهارچوبش متصل می کند.طول استاندارد ریل آلومینیومی اتصال کننده و کاور آن بین 2100 تا 4200 میلی متر است. ریل و کاور آن می تواند به 2 قسمت مساوی برای درب های 2 تکه تقسیم شوند. این کار بر روی عملکرد آن تاثیری نذاشته ولی دیگر برای درب های یک تکه مناسب نیست.

وسایل جانبی اپراتور درب کشویی اتوماتیکبرخی از وسایل جانبی اپراتور درب اسلایدینگ در عکس بالا نشان داده شده اند که از سمت راست عبارتند از: نوار نور ایمنی، قفل مگنتی (آهنربایی)، سنسور پا، کلید برای افراد معلول، باتری پشتیبان، سنسور کلید دستی، صفحه کلید دسترسی، چفت(بست) شیشه ای، سنسور ماکروویو، کلید بیسیم، کلید فشاری، سنسور رادار و مادون قرمز ایمنی، کلید 5 حالته

شکل کلی چگونگی نصب اپراتور درب کشویی اتوماتیک

عیب یابی اپراتور درب کشویی اتوماتیک

لرزش درب:

ممکن است در ریل بالایی یا پایینی چیزی گیر کرده باشد.

ممکن است جسمی خارجی به دور ماشین فرور رفته باشد.

سرعت باز و بسته شدن درب پایین است:

پارامتر سرعت در تنظیمات کنترلر پایین است

تسمه شل بسته شده است

اصطکاک بیش از اندازه قاب یا ریل

ولتاژ برق مناسب نیست

لنگه متحرک درب یا ریل با درب ثابت و زمین اصطکاک زیادی داشته باشد.

برخورد درب در هنگام بسته شدن

سرعت حرکت درب زیاد است

ولتاژ برق نامناسب است

ممکن است وسایل تولید قدرت موتور آسیب دیده باشد

درب کشویی اتوماتیک شروع به حرکت نمی کند

سنسور خراب شده باشد. در این حالت از سلامت سنسور اطمینان حاصل کنید

مدار قطع شده باشد

تسمه بیرون آمده باشد

کنترلر اپراتور درب کشویی خراب شده باشد

ممکن است موتور داغ کرده باشد، از سرد بودن موتور مطمئن شوید

جسم خارجی جلوی حرکت درب را گرفته باشد

ولتاژ برق نامناسب باشد

درب کشویی باز می ماند و بسته نمی شود

سنسور خراب شده باشد

جسم متحرکی رو به روی سنسور قرار گرفته باشد

کلید (سوییچ) درب خراب باشد

تذکر: اگر با قطعات اپراتور درب کشویی اتوماتیک آشنایی ندارید، آن ها را از هم باز نکنید و از فرد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

منابع:

منبع اول

منبع دوم

مقالات مرتبط