اپراتور درب اتوماتیکما معمولاً در مورد یک درب اتوماتیک که رو به روی چشمانمان باز می شود، فکر نمی کنیم و خیلی کم پیش می آید که بایستیم و کارکرد آن را بررسی کنیم. اما اگر بررسی کنیم چه؟

درب های اتوماتیک چگونه باز می شوند؟ چی چیزی باعث باز شدن آن ها می شود؟ آن ها همگی به یک شکل و سیاق حرکت می کنند، پس قاعدتاً همه ی آن ها باید به یک شکل باشند، آیا این حرف درست است؟

حقیقتا این گونه نیست. همه درب های اتوماتیک به یک شکل نیستند. بد نیست این را یادآوری کنیم که ما درب های صنعتی، درب های کشویی، درب های چرخشی، درب های گردان،... را داریم که هریک متفاوت از دیگری است. حتی اگر در دل مرسوم ترین آن ها یعنی درب های کشویی هم کاوش کنیم، می توانیم انواع مختلفی از آن را بر اساس اندازه، کاربرد و... بیابیم. این همان دلیلی است که باعث می شود هر درب یک اپراتور متفاوت و مخصوص به خود را داشته باشد که با یک اپراتور درب اتوماتیک دیگر متمایز باشد.

اپراتور درب اتوماتیک؟ بله، این همان چیزی است که باعث می شود که درب حرکت کند. این همان وسیله ای است که درون موتور درب اتوماتیک قرار می گیرد و ما معتقدیم که درب را به حرکت در می آورد. ولی همانطور که گفته شد، هر اپراتور درب اتوماتیک متفاوت از دیگری است و به درد درب خاصی می خورد برای همین است که در بازار طیف وسیعی از اپراتور درب اتوماتیک را می توانیم بیابیم تا بیشترین بهره وری و طول عمر را به ما بدهد.

شیوه کارکرد اپراتور درب اتوماتیک

اپراتور درب اتوماتیک، اساساً واحد دستیار موتوری(ماشینی) است که بازو های درب را به حرکت در می آورد و عمل باز کردن درب یا درب ها را انجام می دهد. اپراتور درب اتوماتیک باید با دقت به کمک مدار رابط اپراتور درب، با سایر قسمت ها هماهنگ سازی شود تا سخت افزار برقی قفل درب، سیستم کنترل دسترسی درب و اپراتور درب بتوانند یک سری از کار ها را هم برای کارکرد صحیح و هم برای حفظ امنیت کاربر و امنیت سخت افزار درب (مخصوصا اپراتور درب اتوماتیک) انجام بدهند:

برای اینکه اپراتور ها به درستی کار کنند و درب را به صورت اتوماتیک باز کنند، باید یک سیگنال الکتریکی برای این کار دریافت کنند که این سیگنال به کمک "فعال کننده" به دستگاه REX فرستاده می شود. فعال کننده ها انواع مختلف دستی و خودکار دارند که بسته به نوعی که سیگنال را می فرستند، یا هم تفاوت دارند.

پس از ارسال سیگنال توسط فعال کننده، دستگاه "رکس" ( ,Request for Exit= REXکه کار آن ایجاد-درخواست برای باز کردن درب است) درخواست باز شدن درب را به سیستم کنترل دسترسی می دهد.

سیستم کنترل دسترسی یک ارتباط با مدار رابط اپراتور درب اتوماتیک برقرار می کند.

مدار رابط اپراتور درب اتوماتیک، درخواست باز شدن درب را دریافت می کند و قفل الکتریکی درب را باز می کند.

بعد از یک تاخیر بسیار کوتاه (حدود 250 میلی ثانیه) برای کسب اطمینان از اینکه قفل الکتریکی کار خود را انجام داده است و درب دیگر قفل نیست، مدار رابط اپراتور درب، اپراتور درب اتوماتیک را فعال می کند که این عمل باعث باز شدن درب می شود.

هنگامی که درب دوباره بسته می شود، مدار رابط اپراتور درب اتوماتیک، بسته بودن درب را تشخیص داده و قفل الکتریکی را دوباره فعال می کند و درب برای ورود بعدی قفل می شود.

این دنباله از کار ها همگی نشان می دهند که اپراتور درب اتوماتیک، تلاش نمی کند که درب را هنگامی که قفل است، باز کند زیرا اگر این گونه بود، هم موجب آسیب دیدن سخت افزار آن می شد و هم موجب این که قفل الکتریکی به طور کامل عملکرد باز شدن خود را از دست بدهد.

فعال کننده های خودکار اپراتور درب اتوماتیک

برخی از اپراتور های اتوماتیک، سیگنالی را دریافت می کنند که کاربر به صورت نا آگاهانه و بدون دخالت مستقیم آن را فعال می کند. این فعال کننده ها معمولا سنسور حرکتی هستند که در بالای درب اتوماتیک نصب شده اند و حرکت انسان را در محدوده معینی که سنسور می تواند آن جا را اسکن کند، زیر نظر می گیرند. فعال کننده های مجهز به سنسور حرکتی، نیاز به سنسور های امنیتی بر روی در یا اطراف آن نیز دارند تا حرکت انسان را رصد کنند و از اینکه کسی با حرکت درب آسیب نبیند، اطمینان حاصل نمایند. اگر فردی در محدوده ای که سنسور های امنیتی آن را اسکن می کنند، حرکت کند، اپراتور درب اتوماتیک خواهد ایستاد و حرکتش را به سمت مخالف تغییر می دهد و این کار از آسیب رسیدن به فرد جلوگیری می کند. سنسور های حرکتی همچنین قابل برنامه ریزی هستند تا نیاز های یک درب ورودی را به خوبی برطرف کنند.

سنسور های نوری نیز می توانند به عنوان فعال کننده مورد استفاده قرار بگیرند. این سنسور ها با تغییر نور محیط (از روشن به تاریک یا برعکس) عمل می کنند و باعث فرستادن سیگنال به اپراتور درب اتوماتیک می شوند.

یک نوع سنسور دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از وزن فرد عمل می کند. این سنسور ها ممکن است که زیر کفپوش های پلاستیکی که در جلوی درب ها قرار دارند پنهان شده باشند و هنگامی که شما بر روی آن ها قدم می گذارید، سنسور های تشخیص وزن یک سیگنال را به اپراتور درب اتوماتیک می فرستند و درب را برای عبور باز می کنند.سخت افزار های سازگار با اپراتور درب اتوماتیک

اپراتور درب اتوماتیک تنها در صورتی عمل می کند که سایر سخت افزار های درب نیز با این قطعه و با بازشدن خودکار درب سازگار باشند و مشکلی از این حیث نداشته باشند. اگر ضامن یا چفتی بر روی درب باشد، باید راهی در این میان برای بازشدنش باشد تا درب بتواند بدون مانعی بر سر راهش توسط اپراتور باز شود. این کار، همانطور که قبل تر در قسمت طرز کار اپراتور گفته شد، می تواند توسط دستگاه REX انجام شود. گزینه دیگر برای این کار نصب درب بازکن الکتریکی است که بعد از رسیدن سیگنال، درب را باز کند.

منابع:

منبع اول

منبع دوم

منبع سوم

منبع چهارم